Bilard

Bilard

Bilard

Bilard to słowo wywodzące się od angielskiego wyrażenia billards albo pool. Jest to specjalna rozgrywka taktyczna, jaka jest przeprowadzana na specjalnym stole, który obowiązkowo musi zostać pokryty suknem. Celem tej gry jest uderzanie tak taktycznie w bile czyli kule rozrzucone na blacie stołu, aby kulki te trafiły konkretnie do dziurek. Kule i pola są oznakowane odpowiednią kolorystyką i w konsekwencji tego można mówić o rozmaitych zasadach wynikających z gry w bilard, różnej punktacji itd.

Istnieje także wiele odmiennych gier bilardowych, jakie są silnie zróżnicowane pod względem wymiarów stołów. Co więcej, mogą one także mieć inną ilość bil. Są oznakowywane także wielorakimi kolorami. Także w tej materii występuje silne zróżnicowanie. Gra opiera się na graniu minimum dwóch osób, ale też i przeważnie dwóch osób. Ma to na celu zwłaszcza http://poradniastopy.pl/choroba-stop/sposoby-usuwanie-odciskow/ rozgrywanie bil na przemian. Pozwala to na realizacje stosownych ruchów, aż do momentu, gdy któryś z graczy popełni jakiś błąd. Warto wiedzieć, że celem takiego grania w większości odmian gier bilardowych okazuje się nic innego jak wbijanie bil do łuz. Można mówić o rozmaitym nazewnictwie tychże łuz. Niekiedy, na przykład w odmianie zwane snookerem pojawiają się charakterystyczne określenia jak kieszenie.

Łuzami czy też wyżej wspomnianymi kieszeniami nazywa się natomiast dziurki w stole, otwory, do jakich bile mają trafiać. Nie trzeba natomiast chyba mówić skąd wzięło się nazewnictwo gry i dlaczego akurat bilard. Oczywiście wiąże się to ze sformułowaniem bila, a więc nazwą kuli. Warto abyśmy pamiętali, że jest też sporo innych odmian bilardu, i to nawet tak specyficznych, w których brak łuz. I przykładem takiego wariantu bilardowego okazuje się być chociażby popularny dawniej, teraz mniej modny karambol.

W przypadku gdy chodzi o historię bilardu, to warto wiedzieć, że jest to sport, jaki powstał już dawno temu i wcale nie jest nowym wyzwaniem, mimo że wygląda na ciekawą i stosunkowo nowoczesną rozrywkę. Prawdopodobnie ten rodzaj rozrywki obowiązywał już od piętnastego stulecia. Najpierw utarły się gry na stołach mających wymiary 1-2, które były ograniczone bandami. Dopiero później urozmaicono grę o łuzy. Mowa tu głównie o dziurach, w które miały trafiać bile bilardowe. W całej technice sztuki bilardowej niesamowicie istotnym punktem okazuje się być wybór i dostosowanie odpowiednich kijów. Kijów jest sporo, i to one bardzo często determinują istnienie takich czy też innych rodzajów bilardowych wyzwań.

Można mówić o takich kijach, które są wyrabiane z drewna, wręcz w ich produkcji bloki drewna są toczone, a celem jest nadanie precyzyjnego, perfekcyjnego kształtu kijom, które mają być idealnie okrągłe. Właściwości wyróżniające kije to to, że mają nieco grubsze zakończenie. I tak wydziela się odbijak, a więc gumową czy też plastikową otoczkę, jaka ma za zadanie tłumić drgania. Dzięki temu gra może być dokładniejsza i bardzo emocjonująca oraz perfekcyjna. Do tego wydziela się też element kija zwany butt, który jest rączką kija. Do tego dochodzi także pin czyli inaczej gwint, który najczęściej jest robiony ze stali albo z drewna.

Ma on łączyć butt oraz szczytówkę – dwa inne elementy kija. Do tego nie można zapomnieć również o oplocie a więc części nakładanej tam, gdzie gracz dotyka kija prawą dłonią. Jest tenże typ elementu wykonywany z gąbki, nylonu czy też nici irlandzkiej. Szczytówka z kolei stanowi shaft a więc klonowy blok. Nieodzowną częścią musi być też kapka a do tego ferrula.

Artykuł dzięki: